راه سریع، آسان و اثبات شده‌ی ترک سیگار

این روزها با افزایش استرس اجتماعی، وضعیت بد اقتصادی و ناامیدی گسترده ای که در جامعه به وجود آمده شاهد افزایش مصرف سیگار و کاهش سن مصرف آن هستیم.
حتما راجع به عوارض سیگار شنیده اید، از سرطان و مرگ و بیماری های ریوی ترسیده اید، تصمیم به ترک سیگار گرفته اید، در این راه قدم گذاشته اید اما نشده که نشده!

چند سال پیش محصولی به نام چسب نیکوتین و کمی بعد آدامس های نیکوتین وارد بازار شدند و طوفانی در این زمینه به پا کردند. مردم هم با خیال ترک سیگار به سمت آن ها رفتند! اما این چسب و آدامس های کوچک نتوانستند سطح نیکوتین مورد نیاز کسانی که روزی یک پاکت سیگار می‌کشند را تامین کنند. نتیجه چه شد؟ بله، بازگشت همه به سوی سیگار است!

بعد از این جریان، برخی از مردم کلا بیخیال ترک شده و گفتند ما آدم کنار گذاشتن سیگار نیستیم. اما عده ای هنوز به پیشرفت علم و تکنولوژی و پزشکی امید داشتند و هررزو اخبار تازه جهان را چک می‌کردند که شاید راه جدید و بهتری را پیدا کنند.
ناگهان اسم سیگار های الکترونیک به گوش خورد. اما تضمینی نبود که این ها هم مثل چسب و آدامس نیکوتین نباشند. رفته رفته این سیگار های الکترونیک پیشرفت کردند و تنوع زیادی را به وجود آوردند. ویپ، پاد سیستم، پاد ماد، پاد یکبار مصرف و… .

پیشرفت این صنعت عده ای را مجاب کرد که از آن ها استفاده کنند و در کمال ناباوری، از کاربردی بودن آن ها برای ترک سیگار بگویند. کمی بعد، منتقدین و دانشگاهیان هم تاییدش کردند. تحقیق ها نشان داد استفاده از این دستگاه ها، مضرات استفاده از سیگار را ندارد و به راحتی نیکوتین مورد نیاز بدن را هم تامین می‌کند.

ترک سیگار به کمک ویپ

دستگاه های ویپینگ چگونه کار می‌کنند؟

برخلاف سیگار و حتی قلیان، ویپ و پاد ها با سوزاندن تنباکو یا ماده شیمیایی دیگری کار نمی‌کنند. بلکه با استفاده از مایعی به نام لیکوئید (که بر اساس میزان نیکوتین به دو نوع جویس و سالت نیکوتین تقسیم می‌شود) و حرارتی که از طریق قطعه ای به نام کویل تامین می‌شود، بخار تولید می‌کند.
دستگاه های ویپینگ به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند:

  • ویپ

ویپ چیست؟ دستگاهی الکترونیکی است که قدرت خود را از طریق باتری به دست می‌آورد. و طی یک فرآیند شیمیایی مایع جویس را توسط حرارت کویل به بخار تبدیل می‌کند. این دستگاه از دو بخش اصلی ماد و اتومایزر تشکیل می‌شود. ماد یا همان بدنه دستگاه، باتری و قطعات الکترونیکی دستگاه نظیر برد (به انگلیسی=Board) را در خود جای داده است. اتومایزر هم شامل مخزنی برای نگهداری جویس، قطعه ای به نام کویل که مسئول تولید حرارت است و یک لبی می‌باشد.
بر اساس نیکوتین انتخابی شما، ویپ می‌تواند با مضراتی بسیار کمتر از سیگار و روشی کاملاً ایمن، نیکوتین بدن شما را تامین کند.

  • پاد سیستم

پاد سیستم ها با ظاهری قلمی و کوچکتر ویپ ها به سیگار های الکترونیک مدرن معروفند. و صرفا برای استفاده از سالت نیکوتین ها طراحی شده اند. پاد سیستم ها از دو بخش کلی بدنه و کارتریج ساخته شده اند. کارتریج ها که به دو نوع قابل شارژ و غیر قابل شارژ تقسیم می‌شوند محل نگهداری مایع سالت نیکوتین و کویل دستگاه هستند.

  • پادماد

دستگاه های دوکاره یا پاد ماد را می‌توان نسل جدید ویپ و پاد سیستم ها دانست. این دستگاه معمولا با دو کویل یا دو کارتریج متفاوت ارائه می‌شود و نقش ویپ و پاد سیستم را به صورت همزمان برایتان بازی می‌کند.

مقایسه سیگار و ویپ

کدام دستگاه مناسب شماست؟

همانطور که گفتیم دستگاه های ویپینگ به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند و هرکدام برای گروه خاصی مناسب است.

  1. اگر در روز کمتر از یک پاکت سیگار می‌کشید
  2. اگر بدنتان به نیکوتین زیادی نیاز ندارد
  3. اگر به قلیان و حجم دود زیاد علاقه دارید

بنابراین، دستگاه ویپ و جویس هایی با مقدار نیکوتین پایین مناسب شماست.

  1. اگر در روز بیش از یک پاکت سیگار می‌کشید
  2. اگر بدنتان به نیکوتین زیادی نیاز دارد
  3. اگر میزان نیکوتین و طعم رسانی برایتان مهم تر از حجم زیاد بخار است

بنابراین، دستگاه پاد سیستم و سالت نیکوتین با مقدار نیکوتین بالا مناسب شماست.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، دستگاه های ویپینگ از مایعی به نام لیکوئید برای ایجاد بخار استفاده می‌کنند. لیکوئید ها در طعم های متفاوت همراه با عطر دلنشین و با مقادیر متفاوتی نیکوتین در بهترین لابراتوار های انگلستان، آمریکا و مالزی ساخته می‌شوند. این مایع به دو دسته مجزا تقسیم می‌شود:

جویس یا فری جویس

مایع لیکوئیدی که مقدار نیکوتین پایینی دارد. نیکوتین موجود در جویس ها معمولاً 0، 3 یا 6 میلی گرم است. جویس (به انگلیسی= E-Juice) در طعم های میوه ای، تنباکویی، خنک، دسری، تلخ و… و مقدار 10، 60، 100 و 120 میلی لیتر و برای استفاده در دستگاه های ویپ و پاد ماد تولید می‌شوند.
بهتر است بدانید جویس های نیکوتین ۰ برای کسانی که به حجم بخار بالا علاقه دارند اما می‌خواهند از مضرات نیکوتین دور بمانند، بهترین انتخاب است.

سالت نیکوتین

این مایع که نیکوتین بالایی دارد مخصوص استفاده در پاد سیستم هاست. استفاده از سالت نیکوتین ها در ویپ علاوه بر آسیب به دستگاه، به دلیل حجم بخار بالای ویپ ها، باعث رسیدن مقدار بسیار بالای نیکوتین به بدن شده و برای سلامتی هم مضر است.

سالت نیکوتین ها معمولا در حجم ۳۰ میلی لیتر و در طعم های تنباکویی، خنک، میوه ای، دسری و… تولید می‌شوند. میزان نیکوتین موجود در این لیکوئید هم ۲۵، ۳۰، ۳۵ و ۵۰ میلی گرم می‌باشد.

ویپ به جای سیگار

سخن آخر

حالا که راهی ایمن و مطمئن برای ترک سیگار پیدا کرده‌اید باید بدانید که صنعت ویپینگ در این سالها پیشرفت چشم گیری داشته و تنوع برند ها و محصولاتش بسیار بالاست. علاوه بر این، متاسفانه محصولات تقلبی، مخصوصاً جویس و سالت نیکوتین های فیک و ویپ ارزان تقلبی در بازار ایران خیلی زیاد شده که می‌تواند بیشتر از سیگار به شما آسیب بزند.
بنابراین قبل از خرید ویپ بهتر است اطلاعاتتان را در این زمینه بیشتر کنید و نخواهید راه صد ساله را یک شبه بروید!

اگر شما هم از دستگاه های ویپینگ استفاده کرده اید، تجربه خود را بنویسید تا دیگران از آن استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *